Jdi na obsah Jdi na menu

Sosúa

sos1.jpg

 

Vedle letovisek Puerto Plata, které se nachází 20 km na východ a Cabarete, které je 15 km na západ, leží městečko Sosua, které se v posledních letech vypracovalo na tzv. "mekku turismu" v Dominikánské republice. Pokud hledáte aktivní dovolenou u moře za dobré peníze, jste zde na tom správném místě. Najdete zde školy potápění a nepřeberné možnosti vodních sportů jako je například vodní lyžování, windsurfing, plachtění nebo rybaření na volném moři.

 

sos.jpg

 

potápění vám můžeme doporučit zejména zátoku Sosua, která vám nabídne krásné pláže se zlatým pískem a nádhernou podmořskou faunu a flóru. Díky dokonalému dopravnímu spojení s vnitrozemím a jinými pobřežními oblastmi není žádný problém se sem dostat.
Kdo si rád užívá nočního života, může se těšit na četné diskotéky, bary a restaurace. Majitelé některých podniků jsou evropští přistěhovalci, například z Rakouska, Německa nebo Švýcarska.

 

sos2.jpg

 

 

Historie Sosúa:

Sosúa je nejmladším městem Dominikánské republiky, bylo založeno roku 1938 židovskými přistěhovalci. Na konferenci ve francouzském městě Évian vzniklo ujednání mezi USA a Dominikánskou republikou, že Židé, kteří byli již v té době po celé Evropě pronásledováni, měli cestu na ostrov otevřenou a bylo jim zde poskytnuto přístřeší.

Dominikánský prezident Rafael Trujillo se nabídl přijmout až 100 tisíc židovských uprchlíků, dalších asi 800 německých a rakouských uprchlíků obdrželo víza v letech 1940 - 1945 a usadilo se v dnešním místě Sosúa.

Jednou z podmínek pro přijetí uprchlíků ale bylo, že oblast bude obhospodařována. Mezi uprchlíky ale byli většinou lékaři, inženýři, právníci nebo umělci, kteří se zemědělstvím neměli žádné zkušenosti. Někteří z imigrantů naštěstí měli znalosti ve zpracování masa a mléka, a tím tak dali základ pro ještě dnes fungující karibský potravinářský průmysl s názvem Productos de Sosua.

Po válce jich většina odešla do USA, menší část zde zůstala a potomci původních osadníků tu žijí ještě dnes. Některé ulice dokonce nesou názvy po německých Židech, např. ulice "Calle Dr. Rosen" a na jejich památku byla vybudována židovská synagoga a muzeum.

Město se stalo středem turistického zájmu až v polovině 80. let minulého století. Vzhledem k okolnostem a velice krátké historii města je ale zřejmé, že se zde nenachází téměř žádné pamětihodnosti, které byste si neměli nechat ujít.

 

sos3.jpg