Jdi na obsah Jdi na menu

Jezero Enriquillo

Enriquillo

 
Enriquillo
Blue pog.svg
Enriquillo
 
 

Enriquillo je slané jezero, které se nachází se na jihozápadě státu v provinciích Independencia a Bahoruco, je bezodtoké a jeho hladina se nachází pod úrovní mořské hladiny. Jedná se o největší jezero na karibských ostrovech, nachází se stejně jako blízké jezero  Éntang Saumatre v příkopové propadlině, která v minulosti byla součástí mořského průlivu spojujícího záliv Neiba (Dominikánská republika) a  Port-au-Prince (Haiti). Na severu je ohraničeno pohořím Sierra de Niebla a na jihu Sierra de Bahoruco. Jezero a okolní břehy jsou součástí národního parku Lago Enriquillo e Isla Cabritos o rozloze 404 km². V centrální části jezera leží ostrov Isla Cabritos.

 

enriquillo1.jpg

 

Enriquillo je jedno z mála slaných jezer na světě, která jsou obývána krokodýly, nachází se zde významná populace krokodýla amerického. Žije zde např. endemický leguán nosorohý (Cyclura cornuta) a leguán Ricordův (Cyclura ricordi) či několik druhů plameňáků.

 

lago_enriquillo1.jpg

 

Vybřežení jezera

Od roku 2007 se vodní plocha jezera Enriquillo, stejně jako blízkého Éntang Saumatre zvyšuje. V roce 2007 byla vodní plocha jezera 23 426 ha, v roce 2009 rozloha dosahovala 28 134 ha, zatímco v roce 2012 již 33 425 ha, což představuje nárůst o 42 % během pěti let. Jezero se rozšiřovalo především v jihovýchodní a západní části. Vybřežení jezera a jeho pozvolné rozlévání do okolní krajiny postihlo přilehlé vesnice, je zaplavována zemědělská půda, zdejší obyvatelé se museli přestěhovat. Objem vody se začal zvyšovat po intenzivních hurykánech v letech 2007 a 2008. Od začátku nárůstu objemu a plochy jezera bylo zpracováno několik studií a výzkumů ohledně příčin tohoto jevu. Mezi výsledky jednotlivých studií panuje rozpor, jako příčiny bývají uváděny nejčastěji zvýšené  dešťové srážky, dále pak snížená evapotranspirace, hydrogeologické podmínky území, změna mikroklimatu, odlesňování okolí jezera.

 

cocodrilo4.jpg

 

Výlet na jezero

Brzy ráno se klimatizovaným autobusem vydáte na cca. 4 hodinovou cestu do Národního parku, kde se nachází největší karibské jezero se slanou vodou – Lago Enriquillo. Zde se nalodíte na motorový člun a během plavby k ostrůvku Cabritos můžete pozorovat nejen desítky ptáků jako např. plameňáky, volavky a racky, ale i americké krokodýly. Asi největší atrakcí tohoto výletu jsou leguáni, endemičtí plazi žijící v kaktusové džungli na tomto pouštním ostrůvku, které můžete zkusit nakrmit zralými banány nebo si je „pouze“ vyfotografovat. Poté poplujete zpět ke břehu, kde se posilníte studeným občerstvením a budete se moci vykoupat v chladivých vodách sirného jezírka. Dle politické situace při zpáteční cestě navštívíte typický haitský trh, ležící přímo na hranicích, a pak opět můžete obdivovat přírodní krásy Dominikánské republiky.

 

pic_image.jpg