Jdi na obsah Jdi na menu

Národní parky Dominikánské republiky

14. 9. 2015

Dominikánská republika se chlubí celkem 14ti národními parky, z nichž většinu je možné navštívit. Ve většine z nich platí určitá omezení, ale pokud pojedete na organizovaný výlet nebo se zkušeným průvodcem, neměli by jste mít žádné problémy.

 

 

parque-nacional-del-este-republique-dominicaine.jpg

 

 

 1. Parque Nacional del Este

 

Rozloha parku je 430 km2 a krome výbežku pevniny na východě ostrova do něho náleží také ostrov Saona. Je útocištem několika desítek endemických druhů ptactva a na březích se občas dají zahlédnout velcí leguáni. Při troše štestí také uvidíte delfíny a mořské želvy. Uvnitř parku najdeme řadu jeskyň. Ve vetšině z nich se dodnes zachovaly petroglify a nástěnné malby původních indiánů - Taínů.

 

 

303789.jpg

 

 

2. Parque Nacional Armando Bermúdez

 

Zabírá rozlohu 766 km2 a nachází se v něm nejvyšší hora Dominikánské republiky a celého Karibiku - Pico Duarte. Je velmi hustě pokryt vegetací a v najdeme v něm ohrožené druhy orchidejí i volně žijící papoušky (Amazonia ventralis). Pramení v něm 12 nejvýznamnějších řek země.

 

 

50576021.jpg

 

 

3. Parque Nacional Montecristi

 

Má rozlohu 530 km2 a leží na samém severu u hranic s Haiti. Patří do něho jak pobřeží, laguny,  tak i ostrůvky „7 bratrů“.  Vyznačuje se především nádhernou krajinou a druhem mořského savce zvaného „manatí“, kterému se také prezdívá „mořská kráva".

 

 

ballenas.jpg

 

 

 4. Santuario Banco de la Plata („shromáždiště velryb“)

 

Jedná se o plochu 3,748 km2  a je to oblast, kam na přelomu zimy a jara připlouvají stovky velryb druhu Keporkak za cílem reprodukce.

 

 

los_haitises_park.jpeg

 

5. Parque Nacional Los Haitises

 

Rozloha parku je 1.648 km2. Podstatná část této plochy je pokryta porostem mangrovníku. Hornatá část parku, především vápencového původu, je místem výskytu desítek podzemních řek. Tato oblast bývala obydlena puvodními indiány, kteří obývali mnoho z nespočtu zdejších jeskyň, a v kterých se do dnešních dob zachovaly nástěnné malby. Park je také rájem endemického ptactva.

 

 

tour-parque-nacional-morrocoy-full-day-buceo-3.jpg

 

 

 6. Parque Nacional Submarino La Caleta

(podmořský národní park)

 

Jde se o rozlohu 10 km2 s maximální hloubkou 180 metrů. Převážná část parku se však nachází v hloubce mezi 10 až 50 metry. Dno je tvořeno korálovými útesy a asi nejzajímavějším bodem je vrak lodi „Hickory“.

 

 

guanitos.jpg

 

 

7. Parque Nacional José del Carmen Ramírez

 

Zabírá rozlohu 764 km2 a patří do něho část nejvyššího pohoří Dominikánské republiky – Cordillera Central. Je pokryt bohatou vegetací typu tropické džungle s bohatou faunou.

 

 

07-05-11lagoenriquillodr.jpg

 

 

8. Parque Nacional Isla Cabritos (jezero Enriquillo)

 

Tento ostrov se s rozlohou 24 km nachází uvnitř jezera Enriquillo, které je největší slanou lagunou Karibiku. Mužeme zde vidět nejen hejna plameňáku a dalších druhů ptactva, ale také volně žijící krokodýly americké a velké leguány. Porost ostrova tvorí obří kaktusy.

 

 

tinglares_crias_bahia.jpg

 

 

9. Parque Nacional Jaragua

 

Rozloha parku je 1.400 km2 a nachází se na samém jihu ostrova. Patří do něho i neobydlený a témeř nedotčený ostrov „Beáta“. Území je velmi suché a porostlé odpovídajícím typem vegetace. Většina druhů ptactva vyskytujících se v Dominikánské republice se nachází právě zde.

 

 

 pelempito8.jpg

 

10. Parque Nacional Sierra de Bahoruco

 

Nedaleko od jezera Enriquillo se nalézá horský hřbet – Sierra Bahoruco s rozlohou 800 km2.

V tomto parku naleznete přes 50% všech druhů orchidejí nalezených až doposud pouze v Dominikánské republice.

 

 

costa-de-miches-laguna-limon1.jpg

 

 

11. Reserva Cientifíca Lagunas Redonda y Limón

 

Obě laguny se nacházejí na severovýchodě ostrova s celkovou rozlohu 101 km2.  Maximální hloubkou jsou 2 metry s bahnitým dnem. V okolí rostou mangrovníky obývané desítkami druhů ptactva.

 

 

qe1.jpg

 

 

12. Reserva Científica Valle Nuevo

 

Toto vysokohorské údolí se tyčí ve výšce 2.640 metrů a má rozlohu 409 km2.  Zajímavostí je, že 40% druhů rostlin, které se zde nacházejí, rostou jen v Dominikánské republice - jsou endemické. Je to také místo, kde jsou pravidelně měřeny teploty dosahující 0°C.

 

 

29-29-13-57-53-4737061.jpg

 

13. Reserva Cientifíca Isabel de Torres

 

Na severu ležící chráněná oblast o rozloze 22 km2 s bujnou vegetací.

 

 

p20400911.jpg

 

14. Reserva Científica Laguna Rincón de Cabral

 

Největší zásoba sladké vody na ostrově má rozlohu 47 km2 a v jejím okolí žijí nejen sladkovodní želvy, ale také velké množství ptáků.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář