Jdi na obsah Jdi na menu

Dominikánské pivo

31. 7. 2015

Dominikánský národní pivovar

Dominikánský národní pivovar byl založen v roce 1929. V současné době je jasným lídrem trhu s cca 88 %. Zajímavostí je, že od roku 1987 až do roku 2009 byl součástí tohoto pivovaru i pivovar Bohemia, jehož značky v současné době pivovar vaří. Když jsem trochu pátral na internetu, název by mohl souviset z dovozem surovin z České republiky od roku 1983.

 

Presidente -hlavní značka
Presidente -hlavní značka

 

Pivovar v současnosti vyrábí cca 3,5 mil hl piva následujících značek :

 

Presidente
Presidente light
Bohemia especial
Bohemia light
The One

Presidente a Bohemia especial odpovídají našemu ležáku, piva s označením light našim výčepním pivům. The One je pivo pro mladé, připomínající Coronu.

Nejprodávanějším pivem je v současnosti Presidente light, jehož podíl na trhu je cca 55 %, následuje Presidente. Podíl piv Bohemia na trhu se pohybuje kolem 25 %.

 

Light odpovídá našim výčepním pivům
Light odpovídá našim výčepním pivům

 

My konzumujeme pivo Presidente i Bohemia. Presidente je více prokvašené, málo hořké pivo, kterému se z hlediska cizích chutí a vůní nedá nic vytknout. Ke konzumaci ho dostanete většinou velice studené, což vám ani neumožní nějaké chutě či vůně vůbec identifikovat. I po ohřátí na degustační teplotu 10°-12° C však dojem z piva zůstává stejný - ničím nevadí, ale ani nezaujme. Pivo Bohemia nám chutná více. Je hořčí a plnější, ale to je náš subjektivní názor.

Pivovar dováží slad z Ameriky a Kanady, chmel z Ameriky. K výrobě piva se používá kromě sladu také cca 35 % surogátů – třtinového cukru a kukuřice. V pivovaru jsou dvě varní soupravy o objemu vyrážené mladiny cca 800 hl, hlavní kvašení probíhá v unitancích, krátké zrání potom v ležáckých tancích.

 

Varna
Varna

 

Zajímavostí je pět stáčecích linek. 94 % piva se plní do vratných lahví, zbytek do plechovek a KEG sudů. Přibližně 5 % piva se exportuje, se značkou Presidente se v Evropě můžeme setkat ve Španělsku.

 

Asi nejznámější cizí značkou piva je brazilská Brahma, která je dnes také majoritním vlastníkem Dominikánského národního pivovaru.

 

Mimo to ale dnes prakticky v celé Dominikánské republice koupíte pivo všech světových značek. Z těch českých je to Pilsner Urguell, Budějovický Budvar (tady se prodává pod značkou Bud) a velmi se zde prosadil Náchodský Primátor.

 

tropicales_presidente_light.jpg    tropicales_bohemia.jpg