Jdi na obsah Jdi na menu

BACHATA - hořká romantika

2. 7. 2015

Bachata

Bachata je hudební a taneční styl, který pochází z Dominikánské Republiky, kde vznikl někdy na začátku 20. století jako smutná, romantická hudba chudých předměstí (původní název amargue znamená "hořkost"). Zdrojem pro bachatu byly kubánský son a bolero (chatrakteristický kytarový zvuk) okřeněné o specifický afro karibský rytmus (viz. merengue). Behem Trujillovy diktatury i tato hudba podléhala přísné cenzuře.

Až do 90. let byla bachata považována za příliš vulgární a smutnou, než aby někdo počítal s jejím rozšířením mimo Dominikánu. Ale s přechodem k elektrické kytaře a kovovým strunám si bachata velmi brzy získala mezinárodní věhlas. Dnes je bachata na tanečních parketech minimálně stejně populární jako salsa nebo merengue. Interpreti jako Juan Louis Guerra, Aventura, Monchy Y Alexandra nebo Frank Reyes jsou dnes již světoznámí.

Bachata se sice tančí všude na světě, ale ne vždy stejně:

Dominikánská bachata se původně tančila v uzavřeném postavení jako bolero, ale později přibylo mnoho synkop a improvizací a otevřené a uzavřené postavení se často střídalo. Charakteristické jsou jemné, rychlé pohyby boků a synkopa na poslední dobu. Tento styl se od 50. let neustále vyvýjí a je velmi populární v celé Latinské Americe a šíří se rychle dále do světa.

 Mezinárodní bachata (bachata mundial) vzniká kolem roku 2000 v USA a Evropě na základě popularity již zmíněných intrpretů. Jde o dnes nejrozšířenější styl, ktrý vychází z původní staré bachaty a vytváří jednoduchý základní krok do strany či vzad zakončený poklepem nohy či pohybem boků. Casto se používají překlony nebo zrychlení/zpomalení pohybu ne však mnoho krokových synkop či sólových variací.

Moderní styl (modern fusion) který se tančí na mezinárodní scéně někdy od roku 2005 je to nejsoučastnější, co můžete ve světě bachaty najít. Použivají se zakladní kroky všemy směry, změny rytmů a pauzy. tančí se v otevřeném i uzavřeném postavení. Na základě pronikání jiných hudebních stylů do bachaty se používají v tanci také prvky ze salsy, tanga, zouku nebo raggaetonu. Tatam jsou časy, kdy jsme si chodili na parket na bachatu odpočinout. Jde o moderní styl, který si v dynamice nezadá s ostatními tanci.

 

bachata.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář